Co wziąć ze sobą na szlak górski?

Chyba każdy z nas wie, że wybierając się w góry konieczne jest zabranie ze sobą odpowiedniego asortymentu. W końcu nie chcemy, aby w środku trasy zabrakło nam czegoś bardzo ważnego, co zmusiłoby nas do powrotu na sam dół. Góry są nieobliczalne i nigdy nie wiadomo, jakie komplikacje będą czyhać na nas na szlakach, dlatego najlepiej pomyśleć o wszystkim już wcześniej.

Z drugiej strony jednak nie możemy wziąć ze sobą kilkunastokilogramowych bagażów, gdyż niosąc na górę takie obciążenie, z pewnością męczylibyśmy się o wiele bardziej. Jak więc wyśrodkować to wszystko i zabrać ze sobą każdą potrzebną rzecz, nie przeładowując przy tym naszego plecaka?

Po pierwsze mały, ale wygodny plecak

Pamiętajmy, że szlaki górskie to nie droga asfaltowa i w zależności od trudności trasy, niekiedy trzeba pomagać sobie rękami, a także być w pełni sprawnym. Niestety, ale duże plecaki często ograniczają nasze ruchy przez co wielokrotnie bardziej się męczymy i nie możemy poradzić sobie z przeszkodami na trasie. W takim wypadku, konieczny jest mały, lecz pojemny plecak. Takie wyposażenie nosi nazwę daypack i jest zaprojektowany tak, aby zmieściło się w nim wszystko, co potrzebne.

Co wziąć ze sobą na szlak górski?

Następnie coś do jedzenia

Wybierając się w góry, pamiętajmy o wzięciu ze sobą czegoś do zjedzenia, nawet jeśli jesteśmy w pełni przekonani, że nie będziemy głodni. Zdobywanie szczytów wiąże się z wysiłkiem i niejednokrotnie spotykane jest, że idąc pod górę przez długi czas ludzie opadają z sił. Dobrze w takim wypadku, oprócz kanapki wziąć ze sobą tabliczkę czekolady bądź batonika w celu podniesienia poziomu węglowodanów. Nie zapominajmy również o butelce wody, która jest niemalże obowiązkowym wyposażeniem!

Ważny jest dobry ubiór i zapewnienie sobie ochrony

Zacznijmy od tego, że idąc w góry nie patrzymy na wygląd, a na wygodę. Z tego względu warto jest wziąć sobie wygodne buty i ubrać się adekwatnie do pogody. Do plecaczka natomiast istotne jest spakowanie kurtki przeciwdeszczowej. Ważne jest również nakrycie głowy, które w przypadku słonecznego dnia będzie zapobiegało przed przykrymi konsekwencjami. W upalne dni dobrze jest również nasmarować się kremem z filtrem oraz zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych.