Kraków - miasto o bogatej historii.

Kraków to miasto, w którym możemy odnaleźć wiele cennych skarbów pochodzących z różnych epok. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce właśnie ze względu na jego historię i bogate dziedzictwo kulturowe. W Krakowie nie brakuje światowej klasy zabytków oraz godnych obejrzenia dzieł sztuki, co roku odbywają się tu także interesujące wydarzenia kulturalne. Nic, więc dziwnego, że Kraków to miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co dobrze jest wiedzieć na temat historii Krakowa w kontekście dziedzictwa kulturowego?

Kraków miasto, które było siedzibą królów i dawną stolicą naszego kraju posiada wiele symboli, z których znane jest nie tylko w Polsce, ale też i w innych krajach. Dobra kultury, które możemy zobaczyć będąc na wycieczce w Krakowie to między innymi takie obiekty jak: Barbakan, Brama Floriańska, Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu czy rzeźba Smoka Wawelskiego. Kraków znany jest również z obwarzanków, hejnału granego z wieży mariackiej, kopców czy też z dzwonu Zygmunta. To tu znajduje się też jedna z najstarszych uczelni na świecie – Uniwersytet Jagielloński, który został założony w 1364 roku dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Jak więc widać dziedzictwo kulturowe tego miasta jest naprawdę ogromne. Szczegółowe informacje na temat dziedzictwa kulturowego Krakowa możemy odnaleźć na portalu Krakow Culture. Portal ten jest częścią projektu o tej samej nazwie realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe przy współpracy z Miastem Kraków, który ma na celu ukazanie, że to właśnie historia i kultura są źródłem tożsamości Krakowa.

Kraków - miasto o bogatej historii.

Historia Krakowa, która wpłynęła na jego dziedzictwo kulturowe

W historii Polski nie brakuje wydarzeń, które miały wpływ na to, jakim miastem jest obecnie Kraków. Ważną datą w historii Krakowa jest rok 1257 to wtedy, bowiem dokonana została lokacja miasta na prawie magdeburskim. Kraków zyskał nowy układ urbanistyczny, który następnie wzbogacano i modyfikowano. Bardzo dobrym czasem dla Krakowa były tak zwane srebrny i zloty wiek, czyli czasy panowanie dynastii Jagiellonów w XV i XVI wieku. Miasto przeżywało wówczas swój rozkwit. Ale w historii Krakowa nie brakuje także ciężkich chwil. Jednym z najtragiczniejszych momentów w historii tego miasta była II wojna światowa. Cenne źródło wiedzy o czasach okupacji stanowią obiekty, fotografie i dokumenty, które znajdują się w zasobach muzeów. Popularnym miejscem w Krakowie, które jest szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów jest żydowska dzielnica o nazwie Kazimierz. Kazimierz niegdyś był samodzielnym miastem. Obecnie zostało zachowanych tu wiele zabytków kultury żydowskiej. Więcej ciekawych informacji na temat historii Krakowa odnajdziemy w opowieściach o Krakowie, które dostępne są na wspomnianym portalu Kraków Culture. Warto również podkreślić, że dziedzictwem kulturowym Krakowa są także dzieła wybitnych polskich twórców, którzy na przestrzeni lat działali na terenie tego miasta. Mowa tu między innymi o takich postaciach jak: Wiesława Szymborska, Stanisław Lem czy Czesław Miłosz.