Szlakiem krakowskich muzeów

Kraków uznawane jest za miasto kultury i sztuki. Wiele w nim zarówno zabytków architektonicznych jak i dzieł sztuki, które możemy swobodnie oglądać w muzeach miasta. W poniższym artykule przedstawimy kilka muzeów, które warto wpisać sobie na listę do zwiedzania podczas pobytu w tym malowniczym mieście.Od czego zacząć?Listę muzeów do zwiedzania zacznij od Gmachu Głównego Muzeum w Pałacu Krzysztofory. Znajdziesz tam wystawę stałą, która została przygotowana przez ekspertów i ukazuje prezentacje dotyczące rekonstrukcji wyglądu budynków i układu urbanistycznego Krakowa w różnych epokach. Ciekawym muzeum jest Kamienica Hipolitów. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Kościoła Mariackiego. Znajdują się w niej ekspozycje, wyglądu mieszkań w przedziale od XVII do XIX wieku. Znajdziesz w niej piękne i historyczne meble oraz modne w tamtych czasach aranżacje mieszkań.Wawel

 

Każda Polak wie, że najważniejszym punktem wszelkiego zwiedzania Krakowa jest Wawel. To w nim zaczęła się historia tego pięknego miasta i dzięki niemu Kraków jest tak bogatym w sztukę i kulturę miastem. Ważnym przystankiem na Wawelu jest Muzeum Skarbca Katedralnego. Znajdują się w nim zarówno przykłady sztuki sakralnej jak i doskonale znana kopia włóczni św. Maurycego, którą Bolesławowi Chrobremu podarował Otton III w trakcie zjazdu gnieźnieńskiego. Zamek Królewski na Wawelu jest oczywiście jednym z ważniejszych przystanków na naszej mapie. 

 

Szlakiem krakowskich muzeów

 

Muzeum Archeologiczne

 

Zdecydowanie powinno się znaleźć na liście muzeów do zwiedzania z dziećmi. Jego ekspozycje są szalenie ciekawe i realistyczne. Przedstawione są w nim naturalnej wielkości manekiny, przedstawiające wygląd małopolskich mieszkańców w czasach różnych epok. Znajdziemy tam też wiele prezentacji multimedialnych, ukazujących co wówczas jedli mieszkańcy Krakowa i okolic, a także jak zdobywali pożywienie. 

 

Muzeum Kultury Japońskiej

 

Wielbiciele sztuki japońskiej muzeum znajdą nad brzegiem Wisły, po przeciwnej stronie Wawelu. Co jakiś czas pojawiają się nowe wystawy w tym nowoczesnym gmachu. Podstawą, którą można obejrzeć w każdej chwili, jest kolekcja drzeworytów krakowskiego kolekcjonera.Co jeszcze warto zobaczyć?

 

Muzeum Lotnictwa zlokalizowane jest na najstarszym w Polsce, nieczynnym już lotnisku Czyżyny. Znajduje się tam pokaźna kolekcja zbiorów, a sposób ich prezentacji na długo zostanie w pamięci. Krakowskie Zabłocie jest również atrakcyjne pod względem architektonicznym. Wykorzystano ten poprzemysłowy teren Krakowa przez instytucje kulturalne oraz wszelkiego rodzaju działające inicjatywy. Na Zabłociu znajduje się również Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum to stawia sobie za cel przekonanie osób niezdecydowanych na walory sztuk współczesnej i oswojenie ich z szaleństwem współczesnych twórców. Grono osób jednak jest zachwyconych wystawami i poleca je wszystkim znajomym, którzy ze sztuką nie są zbytnio związani. 

 

Kraków jest jednym z niewielu miast, które może pochwalić się tak dużym dziedzictwem kulturowym poprzednich epok. Jest jednym z najciekawszych miast pod względem naleciałości innych kultur. Zwiedzający czują się w nim wyjątkowo i w pełni usatysfakcjonowani ilością bodźców z każdej napotkanej kamienicy i zakątków miasta. 

O tych i innych zabytkach poczytasz również na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/